2012-06-29   

K vysvědčení a ke konci školního roku vybubnováváme další kapely. Punk, hippies a syn písničkářské legendy - do podhorského ležení přiletí zaoceánští Anti-Flag, psychedeličtí The Flying Eyes a syn Leonarda Cohena, Adam

K vysvědčení a s prvními dny měsíce bouří vybubnováváme další zářezy do pažby letošního setkání a jeho pestrobarevné mozaiky. Do našeho podhorského ležení přiletí zaoceánští Anti-Flag, kapela známá punk-rockovou energií a neuvěřitelně dlouhými a intenzivními tours, psychedeličtí The Flying Eyes a syn Leonarda Cohena, Adam. Open Air Festival Trutnov alias Český Woodstock se koná od čtvrtka 16. 8. do neděle 19. 8. a je věnován In Memoriam Václavu Havlovi a Ivanu Martinu „Magorovi“ Jirousovi.

Vrací se kapela, které hotelový personál spálil luxusní obytný autobus

Anti-Flag se vrací na místo činu. I tak by se dal nazvat návrat kapely, které před třemi lety hotelový personál v Trutnově napojil přívodní elektrický kabel na obrácenou fázi a luxusní obytný tour autobus tak vypálil. Kapela odjela se spálenými vnitřními elektrickými rozvody a na cestě pak byla nucena autobus vyměnit. Škodu zachránilo dobré pojištění a příhoda dnes budí úsměv a oboustranné pochopení.

Anti-Flag jsou však především známí punk-rockovou energičností svých vystoupení s neopunkovými prvky. Při jejich prvním vystoupení na festivalu před třemi rokybyli natolik strhující a energičtí, že jsme se je letos rozhodli pozvat znovu a dát jim více prostoru. Je to i malá satisfakce s omluvou a dýmkou míru.

O trutnovském festivalu se traduje, že to podstatné není program, kapely a umělci, kteří zde hrají, ale moment setkání. Znalí ví, že kdy budou jednotlivé kapely hrát se dorazivší poutníci většinou dozví až na místě z Festivalového samizdatu. I když program jednotlivých dnů od vzniku festivalu nezveřejňujeme, neb ctíme moment překvapení a především setkání, výjimky potvrzují pravidlo. Anti-Flag vystoupí první den festivalu, ve čtvrtek večer!

Who is ANTI-FLAG

Dnes již kultovní Anti-Flag vznikli v úspěšném působišti známého českého hokejisty, v Pittsburghu, v roce 1988, ale až po devíti letech vydali své první album. Už svým názvem kapela dává najevo, že není vůbec apolitická, ve svých textech se ostře vyjadřuje proti korupci v politice, rasismu, fašismu a policejní brutalitě. Svými texty Anti-Flag předčí mnohá přemýšlivější uskupení napříč žánry. Jsme přesvědčeni, že kapelu by koketování s až levicovým smýšlením možná rychle přešlo, kdyby strávili několik let ve východní části Evropy před rokem 1989 či přímo v komunistickém kriminálu. Naopak by jim to ale asi slušelo ve stodolách na undergroundových a ilegálních koncertech. Bylo by zajímavé, co by si kapela dnes myslela, kdyby měla být jednou z kapel tohoto festivalu, jež v roce 1987 rozprášila komunistická StB... Píše se rok 2012 a s koncertem Anti-Flag se Na Bojiště po roce vrátí i oblíbené šipky z pódia, kterými vloni publikum poctil i jejich vynálezce a ikona punku a nezávislosti Iggy Pop. Ani Anti-Flag nejsou žádní uhlazení hoši, ale energická a rozskákaná kapela. Svojí hudbou, tancem a energií jistě nenechá jeden mokasín v klidu. To, že začátkem roku 2009  museli zrušit zbytek svého evropského turné, protože si jejich frontman Justin Sane zlomil na pódiu klíční kost a krátce před ním bubeník tři žebra, mluví za vše. 

Adam Cohen – prázdninová třešnička festivalu a nejen odlesk svého otce

Trutnov Open Air se vyznačuje neotřelou dramaturgií, zajímavou historií a specifickou atmosférou, kterou jeho častý návštěvník a kmenový náčelník Václav Havel označil za spikleneckou pospolitost. Je nasycen extrémy a hudebními rozličnostmi. Věříme, že tyto pověsti a zvěsti letos potvrdí svým vystoupením i syn slavného otce, který není jen otcovým odleskem.  Do Trutnova přijede Adam Cohen, syn legendárního písničkáře Leonarda Cohena. „Tento muž se srdcem romantickým jak z Villonových básní, se šarmem a elegancí po tátovi, jehož hlas poznamenávají cesty pravdy, lásky a poznání, vystoupí na pódiu podhorského ležení před punkovou kapelou Anti-Flag,“ vybubnovává k tomu podnáčelník a zakladatel setkání  Martin Věchet alias Geronimo.

„Vzpomínám si, jak jsem mnohokrát viděl mého otce v tričku a spodním prádle u kuchyňského stolu jak brnká na kytaru. Samozřejmě mě to ovlivnilo. Ani rozchod rodičů neměl negativní dopad na mou výchovu, rodiče byli i tak skvělí. Během rozvodu můj otec tábořil na konci naší příjezdové cesty, abychom se viděli, protože nesměl k nám do domu,“ vzpomíná Adam Cohen na své dětství. Když mu bylo 17, téměř zemřel při tragické dopravní nehodě. Utrpěl zlomeninu krku a měl devět zlomených žeber, propíchnuté plíce a rozdrcené břicho. Zranění nohou a pánve Adama nemilosrdně přinutilo ležet sedm měsíců v nemocnici. Během tří měsíců, kdy byl Adam zcela bezmocný, ho jeho otec Leonard denně navštěvoval, seděl u jeho postele a četl mu.

„Strávil jsem čas s Jakobem Dylanem a Seanem Lennonem. S Chrisem Stillsem jsme dlouho byli blízcí přátelé a Rufus Wainwright je nyní součástí mé rodiny – je otcem dítěte mé sestry. Vytvořili jsme takový „klub synů“ - všichni jsme zdědili dobré jméno a snad i nějaké nadání,“ pravil Adam Cohen.

V roce 1998 vyšlo mladému šansoniérovi, který přišel do bližšího kontaktu s písničkářskou scénou během pobytu v newyorské čtvrti Greenwich Village a v Los Angeles, debutové album nazvané prostě Adam Cohen.  Deska sklidila pochvalnou kritiku a byla považována za slibný začátek. Vzešel z ní i rádiový hit Cry Ophelia.

„Když zpívá, slyšíme v jeho hlase zvuk prvních alb Leonarda Cohena, natočených ještě předtím, než slovutnému lady-killerovi udělaly cigarety a panáky z hlasivek prošívanou krajku. Jeho aktuální deska se jmenuje Like A Man, což je prý titul, který mu doporučil hrdý táta se slovy: „Na téhle desce už zníš jako muž.“ Sám Adam považuje za největší poklonu otcovo konstatování, že na albu jsou minimálně dvě prvotřídní milostné písně. Pravda - kdo jiný už by to měl vědět..,“ hodnotí Adama Cohena hudební publicista Michal Bystrov. „Hvězdné manýry jsou mu na hony vzdálené, i když má ve svých devětatřiceti na hudební scéně v rodné Kanadě velmi slušnou reputaci. Na svém třetím albu se Adam Cohen vypořádává se svými dosavadními vztahy, a to tak, že o každé z „bývalek“ napsal píseň. Vzhledem k tomu, že na CD je jedenáct skladeb, dá se předpokládat, že přinejmenším tolik bylo Adamových známostí,“ doplňuje Michal Bystrov.

Vrací se také americká kapela,
která před dvěma lety málem zbořila Undergroundový stan 

Od chvíle, kdy před dvěma lety The Flying Eyes sestoupili z pódia Undergroundového stanu, často slýcháme dotazy, kde jsme ke kapele přišli, jak ji objevili a zda-li ještě někdy přijedou.
The Flying Eyes totiž před dvěma lety rozčeřili psychedelické vody a doslova uhranuli zdejší alternativně smýšlející publikum. Svým dlouhým nočně ranním koncertem málem zbořili celý stan. Z pódia se linuly tóny jak z časů nejpsychedeličtějšího období hudby v současných aranžích. „Nejsme zařaditelní do žádné škatulky, nenabízíme žádné šťastné syntetizátorové linky. Naše hudba má příliš mnoho změn tempa a zvukových variací, aby byla jednoznačně zařazena do garážového rocku. Máme ji prostě rádi, “ říkají hoši z kapely. The Flying Eyes hrávají na různých nezávislých setkáních a festivalech na farmách podél východního pobřeží Spojených států. A nám je to sympatické.  Evokuje to ilegální koncerty po stodolách undergroundových baráků za komunistů i nyní. Našli jsme se navzájem - oni nás, my je.