2013-06-10   

Český Woodstock obohatí ethno rytmy i hardcore. Do Trutnova přiletí Natacha Atlas či nadějní a neklidní Palm Reader

V čase opadávající velké vody, s příchodem slunka a lepších vyhlídek vybubnováváme: v polovině měsíce zrní do podhorského ležení přiletí náš kmen podpořit evropská představitelka world music a břišní Natacha Atlas. Nezůstane ale jen u ethna. Tvrdými rytmy letošní setkání Českého Woodstocku, které se uskuteční od 15. do 18. srpna, obohatí i nadějná mladá kapela britské hardcoreové scény Palm Reader. Pozvání na letošní Pow-Wow věnované obětem násilného poválečného odsunu přijaly i další tuzemské kapely.

Náš podhorský kmen přiletí podpořit evropská představitelka world music marockého původu, zpěvačka a břišní tanečnice Natacha Atlas. „Žena, která svojí hudbou vytváří mosty nad kulturními propastmi,“ zní z našich wigwamů. Legendární festival se uskuteční od 15 . do 18. srpna na Bojišti a přilehlých pozemcích v Trutnově. Festival se na tradičním místě uskuteční i přesto, že na festivalových loukách,  místní radnicí vyčleněných k zastavění, již stojí první novostavba s překladištěm balíků a garážemi.

Pozvání Natachy Atlas je záměrné a souvisí s letošním věnováním. Natacha je nejenskvělou zpěvačkou, jejíž hudbu s prolínajícími se ethno prvky máme rádi, ale je navíc muslimkou s arabskými a židovskými kořeny. A její původ i způsob, jakým propojuje ve své hudbě prvky různých kultur, to vše jde ruku v ruce s věnováním letošního festivalu - obětem násilného poválečného odsunu.„Před několika lety jsme festival věnovali siru Wintonovi, který za druhé světové války zachránil stovky židovských dětí před plynovými komorami. Letos chceme připomenout poválečné oběti z „druhé strany“ divokého odsunu. Osudy obyčejných lidí, kteří se mnohde provinili jen tím, že byli jiné národnosti. Své sehrál i předválečný zábor Sudet Německem, kdy byla naopak vyhnána řada Čechů, nemluvě o Židech,“řekl k tomu již dříve zakladatel festivalu Martin Věchet alias Geronimo.

Natacha Atlas o sobě říká, že je z deseti procent židovka. V jejím těle koluje i krev arabských a egyptských předků, ona sama je muslimkou. „Jsem lidským pásmem Gazy - konflikty mezi mou evropskou a arabskou částí neustávají, můj genetický kód ze mě téměř nevyhnutelně udělal nomáda, “ říká Natacha Atlas.

Letošní Trutnov Open Air Festival bude etnicky bohatší, než tomu bývá běžně. Chceme tím demonstrovat, že by kvůli národnosti neměl nikdo nikoho odnikud vyhazovat, odsunovat a soudit. Ani Natachu nebude nikdo z našich wigwamů a festivalového ležení pro její původ vyhánět, ale naopak -  budeme společně s jejími rytmy tančit do ranních rozbřesků a radovat se z její skvělé hudby s prolínáním hudebních stylů od východu na západ.


Natacha Atlas vytváří hudební mosty nad kulturními propastmi 

Natacha Atlas se narodila v Bruselu v britsko marokánské rodině s palestinskými předky. Vyrůstala v bruselské komunitě Marokánců, kde se seznámila s břišním tancem i  moderní egyptskou popmusic. Později se s matkou přestěhovala do Anglie. V devadesátých letech se stává zpěvačkou známé ethno-trance kapely Transglobal Underground, která mixuje východní i západní kulturu s mnoha dalšími styly. V roce 1994 debutuje sólovým albem Diaspora, které se nese v tanečnějším duchu. Druhé album Halim z roku 1997 je již více „arabské“. Doposud vydala Natacha osm řadových alb. „Vždycky ve mě budou žít dvě identity, arabská a evropská. Když jsem byla velmi mladá, tak jsme se snažila ignorovat tu arabskou část po mém otci, protože jsem ji cítila jako cizí, ale něco se změnilo... Dnes už vím, že mám obě dvě kultury v sobě. Tak mě Bůh stvořil. Sním ve dvou jazycích a není dne, kdy bych nepoužívala arabštinu,“ říká o sobě Natacha  Atlas, která spolupracovala s umělci napříč žánry jako Peter Gabriel, Sinead O´ Connor či Jean Michel Jarre. Její hlas zní z mnoha soundtracků a lze jej slyšet i v několika videohrách. Její multikulturní pozadí, zkušenosti a znalost několika jazyků - arabštiny, francouzštiny, španělštiny a angličtiny -  jí pomohly vytvořit si svoje vlastní hudební vyjádření.


Palm Reader

V duchu tradiční různorodé a rozličné dramaturgie Českého Woodstocku, kdy vedle sebe vystupují kapely, které by se mnohdy na jednom pódiu těžko potkali, Natachu Atlas doplní řízné rytmy mladé kapely Palm Reader, vyvstalé z temných hlubin britské hardcoreové scény. Stejně jako vloni Hawk Eyes, i tito hoši pocházejí ze stáje Foo Fighters. Narozdíl od Natachy Atlas s ethno arabskou a severoafrickou hudbou rozvibrují Palm Reader kůže na našich wigwamech svými hardcoreovými riffy. Ano, i to jsou ty propojující mosty.

Palm Reader, ověnčení několika oceněními, nedávno vydali debutové album Bad Weather. Značka hardcore byla v jejich případě označena jako "excellentcore". Vokály zpěváka Joshe McKeowna jsou drsné a z kolísavých melodií je cítit skoro hlasité namáhání. Není zde žádný pocit jednotvárnosti, žádný pocit déjà vu. Je to sbírka heavy smashing písní s dobrým nářezem. Palm Reader mají v sobě ve správném množství a v pravou chvíli všechno. Jejich hudební vlivy jsou obnaženy, ale už ve tvarech, které se staly jejich vlastními. Takový je i jejich debutový vítaný přírustek do hudební scény. Rychlý a těžký. Jak  to má být.

               
Premiéry a speciální vystoupení Woodstockovské mozaiky

Již dříve jsme oznámili, že na festivalu vystoupí legendární hudebník John Mayall. Do festivalové mozaiky z tuzemských krajin přibyli Sunflower Caravan nebo nová tvář folkové scény Beata Bocek, kteří v Trutnově vystoupí vůbec poprvé. Se speciálním programem přijede Vlasta Redl s kapelou či Buty, kteří se představí s mimořádným festivalovým blokem Jukebox, při němž budou hrát na přání skladby ze svého repertoáru, poslední desku nevyjímaje. Dalšími ohlášenými kapelami jsou Čankišou, legenda česko-slovenského reggae slavící třicetiletí Švihadlo, punkoví Volant, puboví Echt!, Gangnails, božský Tony & Garage, Hentai Corporation, Velvet Underground Revival se svými dlouhými večírkovými sety v Undergroundovém stanu, alternativní Květy, slovenští Plastic Swans. Po dlouhé době se podruhé na  podhorskou půdu vrací Medvěd 009. Po několika letech přijedou také Krucipüsk, Smola a Hrušky ze Slovenska či neklidní Poletíme? z Moravy. Tradičně festival svoji přítomností ozdobí  a se svými popěvky zaplní Undergroundový stan I.M.M. Jirouse Záviš. S tvrdými rytmy přijedou X-Core či hardcoreoví Locomotive, kteří vystoupí se speciálním koncertem - premiérově s doprovodnou skupinou Wild Sticks, skládající se z několika bubeníků.

Vstupenky si je možné nyní objednat na stránkách festivalu za cenu 980,- Kč na dobírku. Cenu držíme stejnou jako v posledních dvou letech díky podpoře našeho mecenáše Zdeňka Bakaly. Při objednání 11 vstupenek se dostává 1 zdarma. V předprodejích a na místě pak bude jejich cena vyšší. Jedním ze specifik podhorského Woodstocku je, že za stanovaní i parkování se neplatí a je zdarma. „To by potom přeci nebyl Woodstock!“.